Historie bot na podpatku

V dávné minulosti mělo obouvání pouze praktický význam, vzniklo snahou ochránit nohy před různými terénními nerovnostmi nebo před chladem. Nejprimitivnější formou takové ochrany bylo obalování nohy trávou nebo listy. V 5. století př. n. l. začali Řekové používat vysokou koženou obuv a v době římské říše vznikla první speciální vojenská obuv se silnou podrážkou. Na vysoké noze si žili 200 let př. n. l. starořímští herci - sandály na vysokých podstavcích jim dodávaly vážnost v antických tragédiích.
Na konci 16. století se v Benátkách dostala do módy obuv na vysokých podstavcích a s otevřenou patou, tzv. španělské chopine. Tento typ obuvi měl svůj původ právě v antickém Řecku, kde jej používali herci, a nazýval se kothurn. Literární prameny uvádějí, že výška podstavce dosahovala až 77 centimetrů, takže ženy musely být při chůzi podpírány. Základ podešve se zhotovoval ze dřeva nebo korku a potahoval se kůží nebo sametem. Některé prameny mluví o tom, že vysoké podpatky tak, jak je známe dnes, prosadila do módy Kateřina Medicejská před svatbou s Jindřichem Orleánským. Jiné uvádějí, že módu v Evropě výrazně ovlivnil nástup Ludvíka XIV. na francouzský trůn. Rozmařilý život ve znamení majestátnosti a pompéznosti prý nutil dvořany předhánět se v módních výstřelcích. Výrazným znakem, jenž měl odlišit vznešenou šlechtu od měšťanů a prostého obyvatelstva, byl červený podpatek, který do módy uvedl právě Ludvík XIV. Jako symbol vyšších vrstev byl v oblibě až do francouzské revoluce. Obuv s podpatky obvykle vysokými 63-115 milimetrů nosili muži i ženy. Dámské střevíce v současné podobě byly dovedeny k dokonalosti v roce 1952, kdy se objevily lodičky. Módní návrhář Salvatore Ferragamo pak už jen udělal pověstnou tečku, když roku 1955 vztyčil dámské boty na jehly a nechal je nosit herečku Marilyn Monroe. Dnes jsou v módě boty z dílny Manola Blahnika, Jimmyho Choo a značek Gucci, Prada nebo YSL.

Text jsem si zapůjčil z: Obuvnické muzeum (www.muzeum.zlin.cz) a diplomová práce Tamary Blažkové - Autorská tvorba z usně na pozadí historie obouvání a galanterních výrobků (www.is.muni.cz)