Cvičení k zvládnutí každodenní chůze na vysokých podpatcích

Střevíčky na vysokých podpatcích jsou pro mnohé z žen v začátcích i hodně vysoké.

Chůze v obuvi na vysokém podpatku je určitě pro každého estetickým zážitkem, nicméně vyžaduje i jistou  dávku tréninku a zvykání si. Ne všechny ženy jsou obdarovány schopností okamžitě se přizpůsobit chůzi v obuvi na podpatcích 8-10 cm a vyšších. Vše lze při troše snahy zvládnout a po překonání počáteční nejistoty a obtíží. Není potřeba věnovat se nějakému speciálnímu tréninku, úspěch je většinou postaven na jednoduchosti a cílené účinnosti spojené se zažitými zásadami a zkušenostmi.

Nejlepší cvičení, fígle a pomůcky pro nejrychlejší zvyknutí na střevíčky s podpatky 8-10 cm i vyššími:

-Kdykoliv má žena chvilku čas a je bosa či v punčochách, posiluje svaly lýtka kotníky opakovanými sériemi výponů na špičky (až do maximální výšky) a zpět s patami na zem (opakovat v sériích až do mírného pálení v lýtkách).
-Chodí doma často bosa, ale po špičkách, s patami zvednutými tak, jakoby bylajiž  obutá do lodiček na podpatku cca 10 cm.

-Jízda na kole (rotopedu) je jedním z nejúčinnějších a nejzdravějších cvičení vůbec a navíc tvarují partie od boků dolů. Vzhledem k tomu, že na kole sedí, klouby dolních končetin nejsou zatěžovány její hmotností. Jízda zpevňuje zadeček i stehna a při správné technice dává správný tvar lýtkům. Pro zpevnění a zeštíhlení jezdí s malou zátěží (ne do prudkého kopce, nebo s vhodným převodem), ale co nejrychleji. Pro zesílení kritických partií přidáváme zátěž.

Dokonalé protažení
Bez něho by svaly získávaly na objemu, ne na pružnosti a štíhlosti.

Zadní patrie žena protahuje tak, že rukama se uchopí za koleny a přitáhne hrudník co nejblíže stehnům; musí to táhnout za koleny a v lýtkách.
Lýtka nejlépe protáhne, když se postaví asi 50 cm od stěny, o kterou se opře dlaněmi. Pak pokrčuje lokty, čelo přibližuje ke stěně, ale paty zůstávají na zemi! Mírná bolest v lýtkách je známkou toho, že cvik provádí správně.

Stehna protahuje nejlépe vleže na břiše (ale i ve stoje). Pokrčí nohu v koleni, rukou uchopí (zezadu) kotník a přitahuje ho k zadečku. Koleno přitom mírně oddaluje od podložky. Tah ve stehně je opět důkazem správnosti prováděného cviku.
Pro chůzi na vysokých podpatcích může natrénovat nejen své svaly, ale také umění udržet rovnováhu. Doma může například cvičit stoj a chůzi na špičkách, čímž si zároveň také posílí holeně a lýtka.
Šlachy posílí kroužením a napínáním nohou v kotnících po každém takovém tréninku.
Žena protahuje prstíky na nohou v každé volné chvíli, kdy sedí a není obutá. Předejde tak zkracování šlach a následné tvorbě kladívkových prstů.
Každý den si několik minut důkladně promasíruje chodidla.
Pokud ji po delším nošení střevíčků na vysokém podpatku pálí chodidla, lze pomoci gelovými vložkami do lodiček. V případě pantoflíčků či sandálků toto ale nelze úspěšně z estetického hlediska doporučit, nicméně určitým řešením je na exponovaných místech chodidel, která nejsou přímo vidět (zejména pod prsty) ji nechat alespoň mírně ztvrdnout kůži, která pak nepálí.